wtorek, 24 marca 2009

Podatki
















Przedsiębiorczość. Na zajęciach ( tj. 23.03) rozmawialiśmy o podatkach. Każdy oczywiście słyszał o czymś takim jak podatek, lecz nie mogliśmy zdefiniować tego pojęcia. Podatek to obowiązkowe świadczenie pieniężne pobierane przez państwo. Jest wykorzystywany na rozwój państwa np. edukacji, kultury, policji, dróg, opieki zdrowotnej, oświaty itp. Podatki dzielimy na:
- bezpośrednie- nakładane na dochód lub majątek podatnika np. podatek dochodowy, spadkowy
- pośrednie- nakładane na produkt spożywczy np. VAT lub akcyza
Pieniądze z podatków trafiają do skarbu państwa, województwa, powiatu albo gminy.
W średniowieczu były różne typy podatków (tzw. w tym czasie danin) takie jak :
- myto - opłata za przejazd, konkretnie za towary
- dziesięcina - świadczenie pieniężne na rzecz duchowieństwa 1/10 majątku
- świętopietsze - danina na papieza, nazwa wzięła sie od denara św. Piotra
Ostatecznie podatek wprowadzono jako pierwszy w Wielkiej Brytanii. Był to czas Wojen Napoleońskich i kraj potrzebował pieniędzy na wojska. Więc każdy mieszkaniec, który zarabiał od 200 funtów w górę płacił podatek nawet do 10 % . Ludność, która zarabiała 60 funtów i niżej nie płaciła podatków.
W Polsce zaczęto poważnie zastanawiać sie nad wprowadzeniem podatków w latach 80. XXw. (1988r.). Od 2008r. podatek wynosi 18% i 32%.
Oto inne pojęcia, które poznaliśmy na zajęciach, np:
- podatek liniowy - wszyscy płacą po tyle samo
- PIT - podatek od dochodów
- podatek towarowy od usług - Vat 7% lub 22%
Podatek jest bardzo ważny dla rozwoju państwa. Bez podatków państwo nie miałoby z czego budować dróg, utrzymywać wojska itd. Jednakże podatek nie powinien być za wysoki.
Śledzieliśmy też wysokości podatków w Niemczech i Szwecji i porównywaliśmy, w którym kraju lepiej prowadzić przedsiębiorstwa. Oto wyniki:
Niemcy
euro/rok
0% - od 7663 euro
16% - 7664 - 52151 euro
45% - od 52152 euro w górę



Szwecja
korony/ rok
0% - 316,7 tys. koron
20% - 316,8 tys. - 476,7 tys, koron
25% - 476,8 tys. koron w górę

Jak widać na projekcie zgłębiamy tajniki wiedzy, które również przydadzą nam sie w przyszłości :)
- Daria-





wtorek, 17 marca 2009

Dni Otwarte!

W dniu 10 marca w naszej szkole odbyły sie dni otwarte. Wszystkie koła zainteresowań, projekty które organizowane są w naszym gimnazjum prezentowały się jak tylko potrafiły! My też! ;-)
Opowiadalismy przyszłym gimnazjalistom co można robic na naszych zajęciach i jakie atrakcje czekają ich po zapisaniu się do naszej grupy. Byliśmy z siebie bardzo dumni bo nasze badania przyciagnęły duzo widzów, oraz potencjalnych uczestników tego oto projektu. Mamy nadzieję, że im sie spodobaliśmy.
Pozdrawiam!
-Ola-



















poniedziałek, 16 marca 2009

Doświadczenie, czyli badamy wodę!

Dzisiejsze zajęcia były fascynujące! Robiliśmy doświadczenie dotyczące badania ilości pH w wodzie gazowanej, z akwarium i z kranu oraz sprawdzailśmy jak 'wykryć' składniki mineralne w niej zawarte. Pani Ada wytłumczyła nam, że skala pH to ilościowa skala kwasowości i zasadowości roztworów wodnych związków chemicznych, oparta na aktywności jonów hydroniowych w roztworach wodnych. Do określania pH używa się wskaźników kwasowości, czyli substancji, których kolor zależy od pH roztworu. Dowiedzieliśmy się również, że pH poniżej 7 to pH kwaśne, pH 7 neutralne, a powyżej 7 to pH zasadowe. Po zbadaniu wody z kranu i wody z akwarium okazało się że wyniki sa takie same - obydwie próbki mają tyle samo pH. Zdziwiło nas to trochę, ale cóż, nauka potrafi zadziwiać! ;-)
















































środa, 4 marca 2009

Czym jest inflacja i jakie są jej skutki?

Podczas dzisiejszego spotkania zdefiniowaliśmy pojęcie inflacji oraz poznaliśmy jej skutki. Wiemy już, że inflacja to zjawisko monetarne wywołane szybszym przyrostem ilości pieniądza niż produkcji. Konsekwencją tego jest, że na rynku obserwowany jest długotrwały wzrost średniego poziomu cen określonego tak zwanym koszykiem dóbr. W praktyce inflacja na rynku konsumpcyjnym jest inna niż inflacja na rynku zaopatrzeniowym i nieco inaczej wpływa na kondycję gospodarki. Przeciwieństwem inflacji jest deflacja. Taka wiedza na pewno nam się przyda. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że możemy brać udział w takich zajęciach!



poniedziałek, 2 marca 2009

Praca w gospodarce rynkowej i sposoby przeciwdziałania bezrobociu. Poszukiwanie pracy

Dziś omawialiśmy stopień bezrobocia w Polsce oraz w naszym regionie. Dowiedzieliśmy się też jak obliczyć stopę bezrobocia oraz jaka jest definicja osoby bezrobotnej. Zauważyliśmy, ze w rożnych regionach naszego kraju występują różnice w wielkości stóp bezrobocia. Na przykład procentowo największe bezrobocie panuje w województwie warmińsko mazurskim(ok. 16-15%) , a najmniejsze (ok.6%) w Wielkopolsce. Na zadanie domowe mamy sprawdzić jaka jest ilość osób zatrudnionych i bezrobotnych, a następnie obliczyć stopę bezrobocia. Umówiliśmy się, że zamiast szukać tych wiadomości w internecie wstąpmy do powiatowego Urzędu Pracy w Rzeszowie, zrobimy kilka fot i umieścimy je tu-na bloga. Przy okazji zobaczymy jak wygląda takie miejsce i jak z niego 'korzystać'.
To tyle na dzisiaj, pozdrawiam i życzę miłego wieczoru ;-)
-Ola-