poniedziałek, 15 czerwca 2009

Unia Europejska

Flaga UE; 12 gwiazdek na lazurowym tle.

Na tych zajęciach mówiliśmy o Unii Europejskiej, o jej walucie, gdzie znajduje się jej stolica itd.


Unia leży oczywiście w Europie; jej stolicą jest Bruksela; waluitą UE jest Euro (€). Powstała 1 listopada 1993 roku. Polska jest członkiem Unii od 1 maja 2004 roku.

Cele Unii Europejskiej:

  • promowanie ekonomicznego i społecznego postępu poprzez zacieśnianie współpracy gospodarczej i likwidowanie barier w obrocie handlowym między państwami członkowskimi,
  • wzmacnianie obrazu Unii jako jednego ciała politycznego mówiącego jednym głosem na arenie międzynarodowej poprzez prowadzenie wspólnej polityki zagranicznej,
  • dążenie do stworzenia obywatelstwa europejskiego i poczucia przynależności do jednej wspólnoty u zwykłych obywateli poprzez zapewnienie jednakowych norm prawnych i pełnej swobody przepływu ludzi w obrębie Unii,
  • rozwijanie obszaru wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwego traktowania, którym ma być UE poprzez wprowadzanie wspólnych norm prawnych, socjalnych i stałą poprawę poziomu życia państw uboższych.
  • ujednolicenie struktury gospodarczej krajów członkowskich, wyrównanie rozwoju gospodarczego regionów.
  • powiększenie standardów życia

Członkowie UE (jest ich obecnie 27): Austria, Belgia, Bułgaria, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Litwa, LuksemburG, Łotwa, Malta, Niemcy, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowenia, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.



sobota, 13 czerwca 2009

Globalizacja

Cześć!!! :)

Na dzisiejszych zajęciach mieliśmy przedsiębiorczość, na której poznawaliśmy globalizację, jej wady i plusy.

Globalizacja to zmiany w społeczeństwach i gospodarce światowej, które wynikają z gwałtownego wzrostu międzynarodowej wymiany handlowej i kulturowej, czyli inaczej masowe towary, korporacje czy kultura. Za symbol globalizacji potocznie uznaje się Mcdonaldyzację.

Prawie wszędzie na świecie możemy zjeść identyczne potrawy w identycznej restauracji. Tworzy nam się zatem podstawowa zasada globalizacji: silny może więcej. Często mniejsze firmy nie podbiją rynku amerykańskiego, bądź niemieckiego. Lecz jakaś większa firma amerykańska, chińska może podbić rynek, jak nawet wejść do danego kraju. Wkrótce może to doprowadzić do bankructwa małych firm.

Oczywiście globalizacja może spotkać z antyglobalizacją. To obrońcy lokalnych fabryczek, ekolodzy, działacze praw człowieka, feministki itd. Często spierają się ze sobą, ze globalizacja jest nieunikniona, ze ich ruch jest tzw.globalny. Nie zauważają jednak, ze globalizacja ma tez i te złe strony: zagraża środowisku!!!

wtorek, 2 czerwca 2009

Gra Acquire- inwestujemy w nieruchomości

Hej, tu Ola! :)
Jak łatwo domyśleć się z tytułu, graliśmy dziś w grę! Jest super! Polega na tym, żeby używając jedynie swego bogactwa oraz sprytu, aby manipulować budowami i zbijać kapitał na marżach – kupując, wymieniając oraz sprzedając akcje, aby uzyskać jak największy zwrot z inwestycji. Firmy zaczynają jako małe przedsięwzięcia, po czym rosną, łączą się z innymi, przekształcają i znów łączą. Kupowaliśmy odpowiednie akcje, doprowadzaliśmy do fuzji odpowiednie firmy. Wystarczyło jednak kilka złych decyzji, abyś został daleko za konkurencją! Mi i Darii najbardziej spodobała się możliwość rywalizacji, Kaj- bycie bankierem, a Agnieszce.. doprowadzanie do fuzji! Niestety, Bartek nie mógł z nami się zabawić. Zmogła go choroba, ale mamy nadzieję, ze jeszcze nadarzy się okazja by zagrać razem.
Pozdrawiam :D