piątek, 21 maja 2010
Gleba- znaczenie i zagrożenia
wtorek, 18 maja 2010
poniedziałek, 17 maja 2010
Rachunkowość w małym przedsiębiorstwie. Wybór formy opodatkowania
Zajęcia te rozpoczęliśmy od wytłumaczenia pojęcia "rachunkowości".
Rachunkowość-jest systemem, który dostarcza informacji koniecznych do podejmowania decyzji gospodarczych.
Sposób prowadzenia rachunkowośći wiąże się ściśle z przyjętą przez podmiot formą opodatkowania. Dla osób fizycznych, prowadzących działalność gospodarczą, przepisy prawa określają następujące formy opodatkowania:
* na zasadach ogólnych
* w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonalnych
* w formie karty podatkowej
Księga przychodów i rozchodów zależnie od wielkości obrotów (przychodów) przedsiębiorstwa, rodzaj działalności i rachunku ekonomicznego.
Kończąc te zajęcia zapamiętaliśmy, że:
Nieznajomość przepisów nie jest argumentem, który Cię usprawiedliwia w razie nieprawidłowości stwierdzonych przez urząd skarbowy.
Zajęcia numer 12 "Kongres" i "Wyspa" ma deskach projektantów
Zajęcia rozpoczęliśmy ćwiczeniami otwierającymi "Jedno zdanie-wiele zdań". Zadanie to wykonaliśmy indywidualnie. Pani podała nam zdanie, które mieliśmy przekształcić w zdanie o tym samym znaczeniu, lecz bez używania słów zawartych w tym zdaniu. Po przeczytaniu przez wszystkich własnych zdań stwierdziliśmy, że każdy z Nas ma inne bogactwo językowe. Następnie przeszliśmy do sprawdzenia stanu przygotowania naszej grupy do "Kongresu". Po kilku minutach mieliśmy już wszystko dopięte "na ostatni guzik". Ostatnim etapem naszych zajęć było ich podsumowanie na satysfakcjonogramie naszej grupy.
Od formalności do przedsiębiorczości
Kongres
Rejestrujemy firmę i otwieramy konto bankowe, przedsiębiorczość
Zajęcia 10- matematyczno-przyrodnicze
Przygotuj piękną powiastkę pisana przez P.Potem przeczytaj przyjaciołom pracę, posłuchaj przykładów przedstawionych przez partnerów, podziwiając przecudne perełki pisarstwa. Pochwal później pomysły prawdziwie porywające.
Na napisanie tekstu mieliśmy 3 minuty. Ćwiczenie miało na celu wzbogacenie słownictwa. Następnie pracowaliśmy nad koncepcją "Kongresu". Zastanowiliśmy się co możemy zaprezentować. Dodatkowo uczyliśmy się poszukiwać informacji na wybrany temat, planować działania swoje i zespołu, uzasadniać swoje propozycje, prezentować siebie i swoja prace, wypełniać powierzone przez zespól obowiązki, wykonywać systematycznie długoterminowe zadania oraz pracowaliśmy nad planem zagospodarowania wyspy.
Po skończeniu uporządkowaliśmy stanowiska pracy, podsumowaliśmy zajęcia oraz uzupełniliśmy satysfakcjogramy i satysfakcjometr. Według nich jesteśmy zadowoleni z zajęć na 96 % :)
środa, 7 kwietnia 2010
Akwarium
Na dzisiejszych zajęciach mieliśmy za zadanie przygotować akwarium do przeprowadzenia doświadczenia, jednak z powodu nieszczelności przysłanego przez administratorów akwarium musieliśmy przełożyć to na następne zajęcia. Opis z tego doświadczenia znajdzie się na blogu w najbliższym czasie, po przeprowadzeniu tego doświadczenia.
Jednak umieścimy kilka zdjęć z tych zajęć..;)
Organizm i środowisko - Czynniki szkodliwe
wtorek, 6 kwietnia 2010
"Debata", "Wyspa", "Akwarium" i "Konkgres" w laboratorium informacji ekologicznej
Bartek miał się zastanowić o opowiedzieć na następujące pytania dotyczące "Debaty":
- Na czym polega wyjątkowość Puszczy Białowieskiej?
- O co toczy się spór różnych grup społecznych mieszkających w pobliżu puszczy?
- Co na to wszystko zwykkli mieszkańcy okolic puszczy?
- Czy może być tak, że wszyscy mają rację?
Aga-"Akwarium"
- Jak dobrać organizmy, aby w akwarium panowała równowaga ekologiczna?
- Czy jest to możliwe?
- Jakie ryby hodować?
- Ile ich ma być?
- Jakie dać rośliny i ile?
- Jakie warunki świetlne i termiczne?
- Jaki pokarm stosować?
- Czy pojemność akwarium ma znaczenie?
- Jakie podłoże stosować?
Daria-"Kongres"
- Czy ma być dla Nas ten kongres?
- Dla kogo go zorganizujemy?
- Co zawrzeć w programie, żeby uniknąć nudy i sztywniactwa?
- Jak się atrakcyjnie zaprezentować?
- Jakie materiały przygotować?
- Kogo, kiedy i jak zaprosić?
- Jakie dekoracje będą potrzebne?
- Czy zapraszać media(prasę, radio, telewizję)?
Organizm i środowisko - Eutrofizacja
Laboratorium informacji ekologicznych
sobota, 6 marca 2010
Biznes plan
Tak jak moja koleżanka wczeniej napisana biznes plan jest podzielony na punkty jakie trzeba spełnić. Oto kolejne z nich:
BIZNES PLAN:
6.Dokumentacja techniczna i technologiczna - to dokument potrzebny, kiedy zamierzamy co produkować lub budować. Musimy mieć dokumentację techniczną produktu oraz wykorzystanej technologii lub odpowiedni projekt budowlany. Należy również przedstawić zezwolenie na budowę i inne dokumenty potwierdzają, że jestemy dobrym partnerem dla banku.
7.Organizacja- (można ten punkt pominąć przy działalnosci jednoosobowej)opisuje strukturę firmy i udowadnia, że jest ona efektywnie zarządzana.
8.Analiza finansowa- prognoza zysków i strat, prognoza przepływów finanznowych i prognoza bilansu.
wtorek, 2 marca 2010
Na miesiąc przed rozpoczęciem działalności gospodarczej
Biznes plan pozwala poinformować potencjalnych kredytodawców o naszych celach i sposobie ich realizacji.
Firma musi posiadać dokument, który określa w jaki sposób chcemy zrealizować postawiony sobie cel. co, kiedy i za ile zostanie kupione, jakie są kolejne etapy realizacji projektu, jego harmonogram i inne.
Jest funkcją wewnętrzną, która polega na określaniu strategii rozwoju dla przedsiębiorstwa i napisaniu swego rodzaju przewodnika z informacjami o przyszłym kształcie i kierunkach rozwoju firmy.
Biznes plan musi być przejrzysty i łatwy do przyswojenia. Musimy pamiętać, że będzie go czytać ktoś, kto wcale nie musi mieć dużej wiedzy o naszym sektorze i nie musi znać typowego dla branży żargonu. Biznes plan musi przekonać pracownika banku do przyznania kredytu a nie wprawiać go w zakłopotanie w związku z faktem, że połowa tekstu jest dla niego niezrozumiała.
Prognozując przychody warto posłużyć się danymi dostarczonymi przez wiarygodne badania. Nie można dopuścić do znacznego przeszacowania prognozowanych przychodów. Z drugiej strony należy pamiętać o tym, że oceniający biznes plan z zasady obniżają prognozowaną sprzedaż i zwiększają prognozowane koszty.
Bank wysoko ceni biznes plan gdzie dużo uwagi poświęconej zostanie formom zabezpieczenia inwestycji.
ZAWARTOŚĆ
1. Streszczenie - należy w nim przedstawić wszystkie kluczowe zagadnienia, które omawiane są w biznes planie.
2. Przedsiębiorstwo - przedstawiamy firmę. Oprócz danych teleadresowych, należy podać strukturę własności, krótki opis obecnej działalności, obecną kondycję finansową firmy, jej historie, lokalizacje, zatrudnienie.
3. Produkt lub usługa - opisujemy produkt, porównując go do produktów konkurencji. Należy wziąć pod uwagę: cenę, trwałość produktu, obsługę, serwis, wygląd, opakowanie.
4. Analiza rynku - składa się z kilku elementów. Analiza branży to trendy, które ją charakteryzują, tempo rozwoju, faza rozwoju. Identyfikacja przedsiębiorstw działających w branży oraz główni konkurenci. Segmentacja rynku - należy podzielić rynek na grupy o podobnych cechach: wiek, dochód, miejsce, preferencje.
5. Strategia - wyróżniamy trzy rodzaje. Pierwsza to strategia cenowa, druga - promocyjna, a trzecia - dystrybucji.
Na dwa miesiące przed otworzeniem działalności gospodarczej
1. Ile gotówki będziemy potrzebowali, aby rozpocząć działalność naszej firmy?
2. Czy założenie tej firmy będzie dobrą inwestycją?
3. Ile zarobimy na tym przedsięwzięciu i czy w ogóle zarobimy?
4. Czy stać nas na zakup tej maszyny, zatrudnienie tej osoby, zaciągnięcie kredytu, wejście na nowy rynek?
5. W jakim momencie zadłużymy się za bardzo?
W odpowiedzi na te pytania pomogły nam następujące kroki:
I. Zaplanowanie poziomu sprzedaży.
Wartość sprzedaży = liczba sprzedanych sztuk produktu x cena
Wyróżniamy różne rodzaje strategii cenowych:
1. Strategia zbierania śmietanki - polega na stosowaniu zawyżonych cen w krótkim okresie.
2. Strategia cen prestiżowych - polega na ustalaniu wysokich cen w odniesieniu do produktów uważanych za prestiżowe(luksusowe) i wysokiej jakości.
3. Strategia penetracji - to strategia cen niskich, przeznaczona do infiltracji rynków i osiągania na nich dużego udziału firmy.
4. Strategia ekspansywnego kształtowania cen - to wyolbrzymiona forma strategii penetracji. W strategii tej ceny ustalane są na bardzo niskim poziomie w celu ustanowienia masowego rynku czasem kosztem innych konkurentów.
5. Strategia prewencyjnego kształtowania cen - polega na stosowaniu niskich cen, po to aby przeciwdziałać wchodzeniu na rynek potencjalnych konkurentów lub zniechęcić ich do tego.
6. Strategia cen eliminujących konkurentów - ceny ustalane są na bardzo niskim poziomie, aby zniszczyć konkurencje.
Rachunek wyników - jest zestawieniem przychodów z działalności gospodarczej i kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Stanowi on podstawę do ustalenia wyniku finansowego przedsięwzięcia w danym okresie. Rachunek wyników ma charakter dynamiczny - wykazuje koszty, przychody, zyski i straty za okres sprawozdawczy.
Punkt krytyczny - wyznacza taki poziom sprzedaży produkcji, którego osiągnięcie gwarantuje równowagę pomiędzy wpływami ze sprzedaży a wszystkimi kosztami działalności.
Bilans - jest dokumentem zawierającym wartościowe zestawienie. Lewa strona bilansu - aktywa - odpowiada na pytanie, co (rzeczowo) jest potrzebne do prowadzenia działalności gospodarczej. Prawa strona bilansu - pasywa - odpowiada na pytanie, skąd przedsiębiorstwo weźmie środki finansowe.
środa, 27 stycznia 2010
Na trzy miesiące przed otworzeniem działalności gospodarczej.
Co musimy wziąć pod uwagę na lokalizację naszej firmy oraz wymyślenie ciekawego sloganu i logo naszej firmy.
Analizowaliśmy kilka kwestii, które należy wziąć pod uwagę szukając lokalu, np.:
czy wybrany lokal spełnia wszystkie normy i bezpieczeństwa, jakie godziny pracy przewidujemy dla naszej firmy, czy ma odpowiednią powierzchnię itd.
Zanim cokolwiek podpiszemy należy dokładnie obejrzeć lokal, zanotować sobie jaką wysokość czynszu wymaga właściciel, stan techniczny wnętrza, miejsca parkingowe.
Dowiedzieliśmy się też jeszcze jak chronić nazwę firmy, co to są prawa autorskie, patenty i znak towarowy.