piątek, 21 maja 2010

Gleba- znaczenie i zagrożenia

Celem tych zajęć było:
- wybranie doświadczenia oraz jego wykonanie na podstawie instrukcji.
Na dzisiejszych zajęciach wykonywaliśmy doświadczenia związane z glebą. Na początku przygotowaliśmy stanowiska oraz potrzebne do tego celu materiały.
Moim doświadczeniem było zbadanie jakie działanie mają mikroorganizmy glebowe na papier i plastik. Potrzebne materiały do tego doświadczenia to:
-paski bibuły
-paskiPVC
-ziemia ogrodowa
-woda
przyrządy
-2szalki Petriego
-1 pipeta
-1 zlewka
wykonanie:
2szalki napełnić ziemią i dobrze zwilżyć wodą. Na jedną szalkę położyć pasek plastiku PVC, a na drugi bibułkę filtracyjną . Plastik i bibułkę mocno przycisnąć.
Z moich obserwacji wynikało, że na plastiku nic się nie działo, nie ulegało zmianom.
wniosek:
Nie należy wyrzucać gdziekolwiek odpadów plastiku i należy segregować śmieci, gdyż plastik bardzo wolno się rozkłada!

poniedziałek, 17 maja 2010

Rachunkowość w małym przedsiębiorstwie. Wybór formy opodatkowania

Zajęcia te rozpoczęliśmy od wytłumaczenia pojęcia "rachunkowości".

Rachunkowość-jest systemem, który dostarcza informacji koniecznych do podejmowania decyzji gospodarczych. 

Sposób prowadzenia rachunkowośći wiąże się ściśle z przyjętą przez podmiot formą opodatkowania. Dla osób fizycznych, prowadzących działalność gospodarczą, przepisy prawa określają następujące formy opodatkowania:

* na zasadach ogólnych

* w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonalnych

* w formie karty podatkowej

Księga przychodów i rozchodów zależnie od wielkości obrotów (przychodów) przedsiębiorstwa, rodzaj działalności i rachunku ekonomicznego.

Kończąc te zajęcia zapamiętaliśmy, że:

Nieznajomość przepisów nie jest argumentem, który Cię usprawiedliwia w razie nieprawidłowości stwierdzonych przez urząd skarbowy.

Zajęcia numer 12 "Kongres" i "Wyspa" ma deskach projektantów

Zajęcia rozpoczęliśmy ćwiczeniami otwierającymi "Jedno zdanie-wiele zdań". Zadanie to wykonaliśmy indywidualnie. Pani podała nam zdanie, które mieliśmy przekształcić w zdanie o tym samym znaczeniu, lecz bez używania słów zawartych w tym zdaniu. Po przeczytaniu przez wszystkich własnych zdań stwierdziliśmy, że każdy z Nas ma inne bogactwo językowe. Następnie przeszliśmy do sprawdzenia stanu przygotowania naszej grupy do "Kongresu". Po kilku minutach mieliśmy już wszystko dopięte "na ostatni guzik". Ostatnim etapem naszych zajęć było ich podsumowanie na satysfakcjonogramie naszej grupy.

Od formalności do przedsiębiorczości

Na zajęciach próbowaliśmy odpowiedzieć na takie pytania jak: "Jakie są wady i zalety poszczególnych form działalności gospodarczej?" oraz jak zarejestrować firmę i czym jest np. spółka partnerska. Jednak głównym przedmiotem naszych zajęć było nadanie nazwy naszej firmie (kawiarni) nazwy, a zostało nią "KAWAsaki Latte" !

Kongres

Dnia 5 maja 2010 r. na lekcji biologii zapoznaliśmy klasę 2i z problemem dziury ozonowej. Na początku Agnieszka przedstawiła prezentację, która zaciekawiła uczniów. Następnie odegraliśmy krótką oraz zabawną inscenizację. Na koniec przedstawiliśmy klasie plakat ilustrujący zagadnienia o dziurze ozonowej.

Rejestrujemy firmę i otwieramy konto bankowe, przedsiębiorczość

Na tych zajęciach dowiedzieliśmy się, że każdą spółkę oprócz cywilnej trzeba zarejestrować w rejestrze przedsiębiorców KRS. Zapoznaliśmy się z formularzem zawierającym wniosek o wpis do Ewidencji Działalności Gospodarczej oraz nauczyliśmy się jak otworzyć konto bankowe i jakie dokumenty są nam do tego potrzebne. Wiemy już, że istnieje podatek VAT i każdy kto prowadzi działalność działalność gospodarcza gospodarcza musi go odprowadzać. Podstawowe deklaracje podatku VAT są 3: VAT7, VAT RR i VAT MP.

Zajęcia 10- matematyczno-przyrodnicze

Na początku dostaliśmy od nauczyciela polecenie:
Przygotuj piękną powiastkę pisana przez P.Potem przeczytaj przyjaciołom pracę, posłuchaj przykładów przedstawionych przez partnerów, podziwiając przecudne perełki pisarstwa. Pochwal później pomysły prawdziwie porywające.
Na napisanie tekstu mieliśmy 3 minuty. Ćwiczenie miało na celu wzbogacenie słownictwa. Następnie pracowaliśmy nad koncepcją "Kongresu". Zastanowiliśmy się co możemy zaprezentować. Dodatkowo uczyliśmy się poszukiwać informacji na wybrany temat, planować działania swoje i zespołu, uzasadniać swoje propozycje, prezentować siebie i swoja prace, wypełniać powierzone przez zespól obowiązki, wykonywać systematycznie długoterminowe zadania oraz pracowaliśmy nad planem zagospodarowania wyspy.
Po skończeniu uporządkowaliśmy stanowiska pracy, podsumowaliśmy zajęcia oraz uzupełniliśmy satysfakcjogramy i satysfakcjometr. Według nich jesteśmy zadowoleni z zajęć na 96 % :)