poniedziałek, 23 lutego 2009

Praca jako wartość w życiu człowieka

Dzisiaj omawialiśmy definicję pracy. Dowiedzieliśmy się, że praca-to celowa działalność człowieka prowadząca do wytworzenia dóbr materialnych lub kulturalnych. Praca jest środkiem, który zapewnia nam istnienie w dzisiejszym świecie oraz osiągnięcie szacunku, poważania i prestiżu. Jest rozumiana jako wartość uniwersalna dzięki której powstają i funkcjonują wszystkie inne wartości. Stanowi więc ona podstawowy miernik wartości człowieka.
Zastanawialiśmy się także jaka powinna ona być. To nie tylko forma zarabiania pieniędzy, ale może też być pasją jaką chcieliśmy wykonywać i który studiowaliśmy. Powinna to być praca dająca zyski, godziwą płacę, ale przede wszystkim powinna nas satysfakcjonować. Rozmawialiśmy o zawodach naszych rodziców, jaką wykonują, czy są z niej zadowoleni, czy ich satysfakcjonuje. Sami zastanawialiśmy się o naszej przyszłości zawodowej. Niektórzy już postanowili, kilka osób jeszcze się zastanawia. :)
Rozwiązywaliśmy test "Rozpoznawanie predyspozycji zawodowych". Dzieliła sie na cztery grupy:
-Rzeczy
-Ludzie
-Dane
-Przyroda
Następnie liczono punkty i wybierano ten z największą ilością punktów. Każdy miał co innego. Ja miałam przyrodę, Ola dane, Aga ludzi, a Bartek rzeczy. Sprawdzaliśmy czy predyspozycje zgadzają się z naszymi wyborami zawodów. Zajmowaliśmy się też etyką oraz czego uczy (zasad dobrego wychowania ;) ) Niestety nie było Kai, ale mam nadzieję,że wkrótce do nas dołączy.
Pozdrawiam
Daria



akcje, obligacje..

Przedsiębiorczość- Giełda. Ostatnio tj.16 i 17 lutego zgłębialiśmy dalej tajniki giełdy. Omawialiśmy co to są akcje, obligacje itp. Oglądaliśmy też film "Twój portfel" w Internecie. Opowiadał o pracy na GPW (Giełdzie Papierów Wartościowych) w Warszawie. Po każdym odcinku odpowiadaliśmy na pytania z giełdy, nawet pani zdziwiła się, że że tyle zapamiętaliśmy... ja też! :)
Daria

http://www.tvp.pl/publicystyka/ekonomia-i-gospodarka/twoj-portfel/publicystyka/ekonomia-i-gospodarka/twoj-portfel

Rodzaje spółek...

...czyli jednym słowem przedsiębiorczość. Na ostatnich (tj. 13.02 ) zajęciach mówiliśmy o różnych rodzajach spółek, jakie można założyć, m.in : sp. jawna, sp. cywilna, akcyjna itp. Dzieliliśmy je na spółki osobowe i kapitałowe. Później rozwiązywaliśmy zadania, a potem zaczęliśmy rozmawiać o giełdzie. Śledziliśmy dzienne wyniki notowań trzech dowolnych spółek oraz kursy WIG-u i WIG-u 20. Na następnych zajęciach nadal będziemy zgłębiać ten temat.
Pozdrawiam
-Daria-




czwartek, 12 lutego 2009

Hip, Hip Hurra!



Tak, tak! Jesteśmy w dzisiejszym wydaniu rzeszowskich Super Nowości! ;) To duży powód do dumy, naprawdę! Mamy nadzieję, że będziemy jeszcze mieć okazję gdzieś się pojawić!
pozdrawiam
-Ola-

na zdjęciu obok: (od lewej) Ola, Daria, Agnieszka, Bartek i z tyłu kolega z drugiej grupy- Michał.

środa, 11 lutego 2009

Dokończenie badań nad fotosyntezą





Wczoraj kończyliśmy badania nad fotosyntezą, które bardzo szczegółowo opisała Daria, ponieważ mnie na zajęciach nr 2 niestety nie było :( . Dziś, zaś badaliśmy ilość skrobi w liściu. Przeprowadziliśmy eksperyment, polegający na odbarwieniu liścia i za pomocą jodyny wykrycia w nim skrobi. Niestety, nie mieliśmy liścia fasoli, na którym najlepiej byłoby przeprowadzić ten eksperyment, ale to nic. I tak mieliśmy niezłą frajdę! Staliśmy się prawdziwymi, małymi chemikami! Pani Adrianna, oczywiście zadbała o to, by wszystko było jak należy, więc dostaliśmy fartuchy i własne przyrządy potrzebne do tego doświadczenia. Dowiedzieliśmy się też wiele ciekawych rzeczy! Na przykład, czy wiedzieliście, że jeśli liść jest liściem etiolowanym (czyli takim, który był przechowywany w ciemności), to ten eksperyment się nie uda? To dlatego, że nie brał on udziału w procesie fotosyntezy, więc nie ma w nim skrobi! Wiadomości, które zyskujemy na każdych zajęciach na pewno nam się przydadzą! Na razie nie tracimy zapału do poznawania tajemnic otaczającego nas świata. Oby tak dalej! Pozdrawiam
-Ola-

Badania fotosyntezy

Poniedziałkowe ( o9.o2) zajęcia miały charakter praktyczny. Z pomocą nauczyciela robiliśmy doświadczenia z fotosyntezy. Na początku wytłumaczyliśmy co to jest fotosynteza? Fotosynteza to proces, w którym roślina wytwarza dla siebie pokarm, czyli glukozę ( cukier ). Jest jej do tego potrzebny dwutlenek węgla ( CO2 ), promienie słoneczne oraz woda wraz z solami mineralnymi, które wchłania z gleby. Roślina wytwarza w ten sposób pokarm oraz tlen. Nasz eksperyment polegał na oddzieleniu barwnika fotosyntetycznego ( chlorofilu ) od liścia , który nadaje roślinie kolor zielony. Była to praca samodzielna pod okiem p.Chmiel ( i instrukcji!) :). Na następnych zajęciach- we wtorek - porównamy przebieg eksperymentu. :)
-Daria-

poniedziałek, 9 lutego 2009

Sławni Młodzi Naukowcy..?

Jeszcze przed feriami, we czwartek - 29 stycznia, odwiedziła nas prasa- dziennikarka z "Super Nowości" wraz z fotografem. Pan Dyrektor powitał naszych gości i opowiedział o programie, w którym uczestniczymy. Pani Adrianna skorzystała z okazji, że jesteśmy wszyscy razem i wręczyła nam gadżety, które przysłano jako pomoce naukowe dla nas. Dostaliśmy pendrive'y, segregatory, długopisy i plecaki. Kiedy je odbieraliśmy fotograf robił nam zdjęcia. Byliśmy bardzo dumni. Pani dziennikarka powiedziała, że artykuł najprawdopodobniej ukaże się we czwartek, ale nie wiemy który! Do tej pory jeszcze się nie ukazał. Może jutro..? Kto wie. Czekamy z niecierpliwością!
-Ola-