niedziela, 20 grudnia 2009

Nasza Wyspa, NIBlandia!!!

Na ostatnich lekcjach zaczęliśmy projekt naszej własnej wyspy. Zadanie polega na tym, aby zagospodarować tak wyspę, by nie wyrządzić zbytnich szkód dla środowiska. To była lekcja zapoznawcza. Dostaliśmy instrukcje, z którymi się zapoznaliśmy oraz rozdzieliliśmy nasze zadania co do wyspy. Ja jestem od spraw środowiska i ochrony przyrody, później zapewne będziemy się wymieniać obowiązkami :).
Dostaliśmy my również kopie wyspy i jedną dużą dla całej ekipy, gdzie mamy nanosić nasze pomysły związane z zagospodarowania wyspy. Zadanie jest natyle utrudnione, że mamy ograniczoną kwotę pieniędzy, ilość mieskańców itp.
Ustaliliśmy, iż co lekcję będziemy poświęcac po 15 minut dla tego oto konkursowego projektu.

Na cztery mięsiące przed rozpoczęciem działalności gospodarczej


Na tych zajęciach zajęliśmy się przygotowaniami na cztery miesiące przed rozpoczęciem działalności gospodarczej. 

Na tych zajęciach musieliśmy wybrać naszą misję związaną z naszą działalnością, czyli kawiarnią. I nasza misja nastawiona jest na zadowolenie klientów. Następnie dowiedzieliśmy się jak wprowadzać na rynek nowy produkt i co należy robić po kolei. Przedstawię to za pomocą schematu:

Analizując istotę produktu można wyróżnić trzy poziomy (elementy struktury produktu) :

  1. Rdzeń produktu
  2. Produkt podstawowy
  3. Produkt rozszerzony

poniedziałek, 14 grudnia 2009

Na pięć miesięcy przed rozpoczęciem działalności gospodarczej

Na ostatnich zajęciach zajęliśmy się przygotowaniami na 5 miesięcy przed założeniem własnej działalności gospodarczej. Wiemy już, że mając przed sobą 5 miesięcy ciężkiej pracy związanej z założeniem własnej firmy musimy zorientować się jaką mamy szansę na rynku; jak wielu i jakich mamy konkurentów; co należy zrobić aby przyciągnąć do siebie klienta.
Dowiedzieliśmy się co to jest misja firmy. Jest to jest precyzyjne wyrażanie-w języku zrozumiałym dla członków firmy i jej otoczenia-dalekosiężnych zamierzeń i aspiracji. Misja jest więc ujęciem wizji strategicznej dla potrzeb zarządzania.
Wypisaliśmy sobie cechy dobrej misji:
-musi być realna
-cecha motywacyjna
- zawiera główne kierunki działalności
- unikatowość
i powiedzieliśmy jaka nie powinna być czyli: nie powinna koncentrować się tylko na zyskach oraz nie powinna walczyć z konkurencją
Na koniec zajęć przeprowadziliśmy analizę SWOT dla firmy ''Sokołów''

niedziela, 29 listopada 2009

Na sześć miesięcy przed rozpoczęciem działalności gospodarczej














Tak jak w tytule, na tych zajęciach zajęliśmy się przygotowaniami na sześć miesięcy przed założeniem firmy. Omówiliśmy różne zagadnienia tj.:

Marketing- handel aktywny, wychodzący naprzeciw potrzeb klienta, próbujący odgadnąć skryte potrzeby klienta, usiłujący te potrzeby uświadamiać i pobudzać a nawet kreować – i zaspokajać je.Jest to działanie mające na celu wynajdowanie, pobudzanie i zaspokajanie potrzeb podmiotów gospodarczych.

Klient- to osoba która korzysta z naszych usług, jest bardzo ważnym elementem naszej działalności, stąd też powiedzenie "nasz klient, nasz pan". Powinniśmy dążyć do zaspokojenia jego potrzeb i zyskania jego zaufania, przecież to właśnie klient jest nabywcą i to on decyduje o naszych dochodach.

Segmentacja rynku- procedura dokonania podziału rynku na względnie jednorodne grupy konsumentów, które z uwagi na podobieństwo cech ujawniają podobny popyt, w celu przygotowania produktu wychodzącego naprzeciw ich potrzebom, a w konsekwencji uzyskania przewagi rynkowej.

Mówiliśmy o wpływach działalności na cele osobiste oraz zadawaliśmy pytania do wybranej przez siebie działalności.

poniedziałek, 16 listopada 2009

Biznes plan

Na dzisiejszej lekcji mówiliśmy o naszych marzeniach i planach na przyszłość.
Na początku zastanowiliśmy się co to takiego jest biznes plan. A więc...
Biznes plan to plan gospodarczy firmy przedstawiający koncepcję jego rozwoju oraz wyniku końcowego. Biznes plan musi zawierać:
-streszczenie
-opis produktu lub usług
-ewentualne zyski i ryzyko spadku dochodów
-rynek i konkurencja
-plan marketingowy oraz
-możliwości i zagrożenia

Kolejną rzecza o której mówiliśmy był nasz pomysł na firme. Przeprowadziliśmy w grupie tz. "Burzę mózgów". Pomysły były różne od prawników do fryzjerów:) .
Następnie wybieraliśmy które zawody są możliwe do zrealizowania mając pod uwaga rynek i konkuręcje.

Na końcu zastanawialiśmy się nad tym jaką rolę ma marzenie w naszym życiu. Doszliśmy do wniosku że marzenia mogą się spełnić jeżeli ciężko i wytrwale dążymy do celu.

niedziela, 15 listopada 2009

Mikroplaneta- początek doświadczenia :))))

Cześć!!!
Nasze kolejne zajęcia były z zakresu biologii, konkretnie z ekologii. Tworzyliśmy tak zwaną mikroplanetę.
Na początku zajęć pani Ada zapronowała łatwą zabawę. Pod szalem ukryła dziesięć różnych przedmiotów. Mieliśmy 10 sekund na przypatrzenie się im, a następnie wypisanie na kartce jak najwięcej z nich. Najprawdopodobniej miało to pobudzić nasze szare komórki do działania!!! ;P
Następnie pani rozdała nam instrukcję dotyczące stworzenia naszej pierwszej mikroplanety. Potrzebne były: rośliny i nasiona, woda, ziemia doniczkowa, szyba lub jakiś szklany kawałek, akwarium, pudełko, sylikon do sklejenia. Dodatkowo mozna było przenieść rózne owady, np. larwy muchy itp.
Pierwsze co zrobiliśmy, było nasypanie ziemi do pudełka. Później wysialiśmy równomiernie nasiona i przykryliśmy kolejną warstwą ziemi. Potem posadziliśmy roślinki. Całość polaliśmy wodą. Następnie połozyliśmy to na kawałku szyby i zakryliśmy akwarium. Na koniec dokleiliśmy akwarium aby do roślin nie dochodziło powietrze.
Całe doświadczenie obserwujemy i zapisujemy obserwacje dwa razy w tygodniu przez miesiąc.
Po skończeniu mikroplanety zaczęllismy wymieniać nasze hipotezy dotyczące, co zajdzie w akwarium. Czy roślliny nie wymrą z braku tlenu? itd.
Na koniec naszych wspólnych zajęc wypisaliśmy co nam się podobało i nie podobało w doświadczeniu. Na całe szczeście więcej było plusów niz minusów!!!! :))))
Pozdrawiam

Etap II (:

Hej! Jak wiecie jesteśmy szaloną grupą 14-sto letnich naukowców z Rzeszowa. Bierzemy udział w projekcje naukowym "Fascynacje zaklęte w nauce i biznesie". Chodzimy do gimnazjum nr 9 w Rzeszowie wszyscy do klasy II i. Jest to już druga edycja projektu i bardzo cieszymy się, że możemy w nim uczestniczyć. Bardzo lubimy nauki przyrodniczo-matematyczne oraz przedsiębiorczość. Nasza grupa liczy 5 osób, a przewodzi nam p. Adrianna Chmiel, nasza nauczycielka biologii i wychowawczyni, przy okazji :)
Dla przypomnienia ponownie się przedstawimy:
Ola- szalony, młody naukowiec, któremu w głowie tylko doświadczenia i psoty, podobnie jak Darii, która tylko czeka na pojawienie się na stole zlewek i mikroskopów. Kaja- Zawodowy Rozśmieszacz Drużyny. Z każdej sytuacji potrafi wyjść z głową :) Aga z ciekawością się wszystkiemu przygląda, ale też chętnie uczestniczy w zajęciach. A Bartek... cóż. Jedno słowo: Rodzynek! Ale dzielnie sobie radzi jako jedyny mężczyzna w grupie. Kiedy trzeba przywoła nas do porządku :)
Na 1 zajęciach pani opowiedziała nam co będziemy robić w tym roku. Dowiedzieliśmy się, że nie będziemy się nudzić! Wymyślono dla nas wieeeele ciekawych zadań i doświadczeń. Będziemy robić mikroplanetę, debatę, kongres i dużo innych. Oczywiście oprócz zajęć przyrodniczo-matematycznych będziemy mieć szansę uczestniczyć w niemniej ciekawych zajęciach z przedsiębiorczości. Między innymi dowiemy się jak prowadzić własny biznes, jak stworzyć biznesplan oraz jak w ogóle założyć własną firmę?! Na te i inne nurtujące nas pytania znajdziemy odpowiedź już niedługo, pozdrawiamy!

poniedziałek, 15 czerwca 2009

Unia Europejska

Flaga UE; 12 gwiazdek na lazurowym tle.

Na tych zajęciach mówiliśmy o Unii Europejskiej, o jej walucie, gdzie znajduje się jej stolica itd.


Unia leży oczywiście w Europie; jej stolicą jest Bruksela; waluitą UE jest Euro (€). Powstała 1 listopada 1993 roku. Polska jest członkiem Unii od 1 maja 2004 roku.

Cele Unii Europejskiej:

  • promowanie ekonomicznego i społecznego postępu poprzez zacieśnianie współpracy gospodarczej i likwidowanie barier w obrocie handlowym między państwami członkowskimi,
  • wzmacnianie obrazu Unii jako jednego ciała politycznego mówiącego jednym głosem na arenie międzynarodowej poprzez prowadzenie wspólnej polityki zagranicznej,
  • dążenie do stworzenia obywatelstwa europejskiego i poczucia przynależności do jednej wspólnoty u zwykłych obywateli poprzez zapewnienie jednakowych norm prawnych i pełnej swobody przepływu ludzi w obrębie Unii,
  • rozwijanie obszaru wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwego traktowania, którym ma być UE poprzez wprowadzanie wspólnych norm prawnych, socjalnych i stałą poprawę poziomu życia państw uboższych.
  • ujednolicenie struktury gospodarczej krajów członkowskich, wyrównanie rozwoju gospodarczego regionów.
  • powiększenie standardów życia

Członkowie UE (jest ich obecnie 27): Austria, Belgia, Bułgaria, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Litwa, LuksemburG, Łotwa, Malta, Niemcy, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowenia, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.



sobota, 13 czerwca 2009

Globalizacja

Cześć!!! :)

Na dzisiejszych zajęciach mieliśmy przedsiębiorczość, na której poznawaliśmy globalizację, jej wady i plusy.

Globalizacja to zmiany w społeczeństwach i gospodarce światowej, które wynikają z gwałtownego wzrostu międzynarodowej wymiany handlowej i kulturowej, czyli inaczej masowe towary, korporacje czy kultura. Za symbol globalizacji potocznie uznaje się Mcdonaldyzację.

Prawie wszędzie na świecie możemy zjeść identyczne potrawy w identycznej restauracji. Tworzy nam się zatem podstawowa zasada globalizacji: silny może więcej. Często mniejsze firmy nie podbiją rynku amerykańskiego, bądź niemieckiego. Lecz jakaś większa firma amerykańska, chińska może podbić rynek, jak nawet wejść do danego kraju. Wkrótce może to doprowadzić do bankructwa małych firm.

Oczywiście globalizacja może spotkać z antyglobalizacją. To obrońcy lokalnych fabryczek, ekolodzy, działacze praw człowieka, feministki itd. Często spierają się ze sobą, ze globalizacja jest nieunikniona, ze ich ruch jest tzw.globalny. Nie zauważają jednak, ze globalizacja ma tez i te złe strony: zagraża środowisku!!!

wtorek, 2 czerwca 2009

Gra Acquire- inwestujemy w nieruchomości

Hej, tu Ola! :)
Jak łatwo domyśleć się z tytułu, graliśmy dziś w grę! Jest super! Polega na tym, żeby używając jedynie swego bogactwa oraz sprytu, aby manipulować budowami i zbijać kapitał na marżach – kupując, wymieniając oraz sprzedając akcje, aby uzyskać jak największy zwrot z inwestycji. Firmy zaczynają jako małe przedsięwzięcia, po czym rosną, łączą się z innymi, przekształcają i znów łączą. Kupowaliśmy odpowiednie akcje, doprowadzaliśmy do fuzji odpowiednie firmy. Wystarczyło jednak kilka złych decyzji, abyś został daleko za konkurencją! Mi i Darii najbardziej spodobała się możliwość rywalizacji, Kaj- bycie bankierem, a Agnieszce.. doprowadzanie do fuzji! Niestety, Bartek nie mógł z nami się zabawić. Zmogła go choroba, ale mamy nadzieję, ze jeszcze nadarzy się okazja by zagrać razem.
Pozdrawiam :D





niedziela, 31 maja 2009

Hodowla rzeżuchy na podłożach zawierających różne stężenia NaCL

Problem badawczy: Czy im większe stężenie roztworu soli, nasiona wykiełkują szybciej?

Hipoteza: Wzrost stężenia roztworu soli wpływa na kiełkowanie nasion.

Materiały: Nasiona rzeżuchy, 5 tacek styropianowych, wata, 5 roztworów soli w wodzie: 0%, 0.1%, 1%, 2.5%, 5%

WNIOSKI: Czym większe jest stężenie procentowe soli, tym roślina wolniej rośnie.


Poniżej zdjęcia z hodowli.






























Wybrane karty obserwacji hodowli:






środa, 27 maja 2009

Wpływ soli mineralnych na wzrost i rozwój rośliny

Moje badanie polegało na sprawdzeniu czy rzeczywiście sole mineralne mają wpływ na szybszy rozwuj roślin.
Postawiona prze ze mnie hipotza brzmiała:
"Roślinki wysosną szybciej pod wpływem soli mineralnych" 
Potem w domu przygotowałam sobie potrzebne materiały do wykonania tego doświadczenia:
-doniczki z siewkami (łubin 2 doniczki, koniczyna 2 doniczki, jęczmień 2 doniczki)
-plastikowa butelka
-nawózdo roślin doniczkowych
-woda wodociągowa
Teraz opiszę przebieg badania:  
Najpierw wszystkie nasionka zasadziłam do szkiełek z watą i podlewałam zwykłą wodą. Po tygodniu gdy roślinki już bardziej wyrosły przesadziłam je do zwykłych doniczek. Każdy rodzaj nasionek miał po dwie doniczki. Jedne z nich podlewałam zwykłą wodą wodociągową a drugie wodą z nawozem. Cały przebieg tego badania zapisywałam w dzienniczku. Po dwóch tygoniach roślinki były już całkowicie wyrośnięte lecz takiej samej wielkości a nie różnej.
Taki z tego wniek, że albo w wodzie wodociągowej było dużo soli mineralnych albo po protu nawóz nie zdziałał.
Bardzo podobało mi się to doświadczenie i mam nadzieję że będę mogła kiedyś zrobić podobne :)

poniedziałek, 25 maja 2009

Siła kiełkowania nasion różnych roślin

Hej tu Aga!
Tak jak i Ola również wykonywałam to doświadczenie, tylko badałam siłę kiełkowania nasion różnych roślin.

Problem badawczy:
Czy energia kiełkowania nasion różnych gatunków roślin jest taka sama?

Hipoteza:
Im mniejsze nasiona tym energia kiełkowania jest większa.
Siła kiełkowania rzeżuchy jest największa, a w następnej kolejności łubinu i bobu.

Do tego doświadczenia potrzebne mi były takie materiały jak:
- nasiona rzeżuchy (100 szt.)
- nasiona łubinu (50 szt.)
- nasiona bobu (50 szt.)
- tacki styropianowe
- wata
- woda

A oto przebieg mojego badania:
1) Na tackach wyłożyłam watę tak, aby po nawilżeniu wodą tworzyła ona dość grubą warstwę (0,5-1cm)
2) Następnie wyłożyłam na watę nasiona
3) Ustawiłam je (nasiona) w dobrze nasłonecznionym miejscu
4) Codziennie przez 21 dni obserwowałam nasiona
5) Przez cały czas trwania tego doświadczenia prowadziłam dziennik obserwacji, w którym notowałam liczbę kiełkujących nasion w danym dniu

Moje spostrzeżenia z tego doświadczenia to:
Po zasadzeniu nasion w pierwszym dniu nic nie wykiełkowało, natomiast już w 2 dniu nasiona rzeżucha rosła coraz bardziej. W 8 dniu obserwacji nasiona bobu puściły pierwsze korzenie, natomiast łubin nie wykiełkował do końca przebiegu badania (mogło to być związane z wysuszonymi nasionami łubinu).

Mój wniosek z tego doświadczenie to:
Mniejsze nasiona rosną szybciej niż większe. Założona hipoteza się sprawdziła, że im mniejsze nasiona tym energia kiełkowania jest większa.

Zależność kiełkowania nasion od głębokości siewu

Cześć,tu Daria!!! :)
Tak jak już Ola napisała robiliśmy doświadczenia, każdy co innego. Moje polegało na zbadaniu zależności kiełkowania nasion od głębokości siewu. Podstawowym pytaniem było: Czy głebokość siewu ma wpływ na kiełkowanie??? Założyłam, że to prawda.
Do doświadczenia potrzebne mi były materiały, jak:
- nasiona rzeżuchy, bobu, koniczyny, łubinu i jęczmienia
- 15 słoików 0,2 - 0,5 l
-gleba doniczkowa
- linijka
- pisak lub mazak
- woda do zwilżania gleby
Najpierw przygotowałam po 3 słoiki do każdego rodzaju nasion. Następnie odmierzyłam linię powierzchni gleby. Później wyznaczyłam mazakiem linię (na każdej inna) 1cm, 8 cm i 4 cm poniżej poziomu gleby. Wypełniłam najpierw słoik ziemią do dolnej linii, wysadziłam po całej powierzchni nasiona danego gatunku,odnotowując ich liczbę, a następnie wypełnić glebą do górnej linii i nawilżyć wodą (tak powtórzyć na każdym z nasion).
Obserwowałam uprawę przez 14 dni. Co zaobserwowałam???
Zauważyłam, że najlepszą głębokością jest jednak linia 1 cm poniżej poziomu gleby oraz w niektórych przypadkach 4 cm. Rośliny mają wtedy miejsce do kiełkowania, wypuszczenia odpowiednio długich korzeni. Głębokość 8 cm jest już za duża, by roślina mogła prawidłowo wykiełkować. Nie ma dojścia do promieni słonecznych. Niektóre rośliny (jak rzeżucha, łubin, bób, czy koniczyna w ogóle nie wyrośły)
Wniosek : Głębokość siewu ma wpływ na kiełkowanie. Najlepszą głebokością jest 1 cm poniżej powierzchni gleby. :)

sobota, 23 maja 2009

Znaczenie substancji zapasowych liścieni dla odżywiania się kiełującej rośliny

Hej tu Ola! ;-)
Jakiś czas temu wykonywaliśmy doświadczenie. Każdy dostał inną karte pracy za pomocą której miał je wykonac.
Potrzebnymi materiałami do przebiedu badania były:
-Zlewka 250 ml
-szalka Petriego
-wata
-woda
-kilkanaście nasion fasoli Jaś

Oto przebieg mojego badania:
1.Nasiona fasoli umieściłam w zlewce i zalałam wodą na 8 godzin
2. Wybrałam 9 równej wielkości nasion z 2 liścieniami.
3. Trzy z nich pozostawiłam bez zmian, w trzech kolejnych odcięłam 1/4 liścieni, a w pozostałych trzech odcięłam 1/2 liścieni
4. Szalkę Petriego wyłożyłam watą i nawilżyłam ją
5. Wyłozyłam nasiona na watę
6. Systematycznie zwilżałam watę tak by nasiona nie były zanurzowe w wodzie

Moim problemem badawczym było pytanie "Czy lścienie mają wpływ na szybkośc kiełkowania siewki?"
Jako hipotezę przyjęłam stwierdzenie, że liścienie maja wpływ na rozwój rośliny-kiełkowanie.
Hipoteza potwierdziła się już po 3 dniu. Fasolka z odcięlymi 1/4 liścieni zaczęła wypuszczac siewki. Po 5 dniach wszystkie 3 już je wypuściły. W tym czasie Fasolki pozostawione zez zmian zaczęły powolutku wypuszczas malutkie siewki. Wykiełkowały jako drugie. Te z ociętymi 1/2 liścieni nie zaczęły kiełkowac w ogóle. Całe badanie trwało 6 dni. Po zmierzeniu siewek okazało się, że:
siewki fasolek mające po 3/4 liścieni mierzą:
I-2,5 cm
II-2,3 cm
III-2 cm
siewki fasolek u których nie odcięto liścieni mierzą:
I-2,5 cm
II-2,2 cm
III-2 cm

Podczas badania zrobiłam oczywiście kilka zdjęc! Oto one ;-)










Jak Państwo może pomóc przedsiębiorcom? Polityka regionalna

Na ostatniej lekcji dowiedzielimy się czym jest polityka regionalna i dlaczego Polska podzielona jest na mniejsze 'części' w obrebie których funkcjonuje odrębna władza. Celem lekcji było zdefiniowanie polityki regionalnej i wyjaśnienie czy jest wsparcie regionalne. Ponadto podawaliśmy przykłady instytucji wsparcia w naszym regionie. Na początku lekcji przeprowadziliśmy dyskusję na temat polityki regionalnej. Okazało sie, że jej główna ideą jest wyrównanie szans w rozwoju regionalnym poprzez pomoc najbiedniejszym i stworzenie możliwie ujednoliconego gospodarczo obszaru. Brzmi groźnie? Skąd! Poprostu chodzi o to, żeby każdy przedsiembiorca miał równe szanse nie zaleznie od tego jakim kapitałem dysponuje. Nastepnie pani Adrianna zapoznała nas z podstawowymi pojęciamy, które były niezbędne do omawiania dalszej cześci zajęc, czyli polityki rozwoju regionalnego.
Dowiedzieliśmy sie również jakie wymogi musi spełniac przedsiębiorca aby otrzymac dotację.
Między innymi musi byc innowacyjny no i musi miec pomysł. Łatwe? Nie do końca. Jeżeli planujemy otworzyc biuro turystyczne musimy się upewnic, czy w pobliżu nie ma zbyt dużej konkurencji, czy jest to opłacalny biznes i czy ludzie będą chcieli kożystac z naszych usług.
Na końcu porozmawialismy o tym czy uważamy, że w dzisiejszych czasach przedsiębiorcy mają większe szanse na swój własny biznes, niż w czasach kiedy Polska nie była jeszcze w UE? Nasze zdania były podzielone. Jedni uważali, że tak, teraz jest łatwiej inni że nie. W każdym bądź razie zajęcia były bardzo ciekawe poznaliśmy dużo nowych pojęc. Oby tak dalej! :-)

niedziela, 10 maja 2009

Rola państwa w gospodarce

Podczas tej lekcji mieliśmy okazje poznać rolę państwa w gospodarce. W czym państwo nam pomaga, a jak przeszkadza w założenie własnej działlności. Próbował nam to przybliżyć pewnien pan, zaproszony przez naszą panią, który prowadzi własną działalność gospodarczą. Opowiadał jak to było na samym początku, co było najtrudniejsze w założeniu firmy itd. Póżniej zadawaliśmy pytania. Były to bardzo ciekawe zajęcia, które na pewno zaprocentują w przyszłości.....

KAJA =D

poniedziałek, 4 maja 2009

Mikroskopowanie

Na zajęciach (6.04) zajmowaliśmy się mikroskopowaniem. Każdy z nas dostał mikroskop (nie były one tak profesjonalne, jak ten który dostaliśmy póżniej), przez które obserwowaliśmy preparaty.
Na początku sami trzygotowaliśmy własne preparaty z cebuli, które potem obserwowaliśmy pod mikroskopami. Nastepnie wykonaliśmy rysunki tego co wcześniej zbadaliśmy.
Potem oglądaliśmy już gotowe preparaty np. z tkanki nerwowej z mózgu psa, z płuca ssaka.
Poznaliśmy tez takie pojęcia jak:


Plazmoliza
Dyfuzja
Osmoza

oraz roztwory:
  • hipertoniczny
  • hipotoniczny
  • izotoniczny

wtorek, 24 marca 2009

Podatki
















Przedsiębiorczość. Na zajęciach ( tj. 23.03) rozmawialiśmy o podatkach. Każdy oczywiście słyszał o czymś takim jak podatek, lecz nie mogliśmy zdefiniować tego pojęcia. Podatek to obowiązkowe świadczenie pieniężne pobierane przez państwo. Jest wykorzystywany na rozwój państwa np. edukacji, kultury, policji, dróg, opieki zdrowotnej, oświaty itp. Podatki dzielimy na:
- bezpośrednie- nakładane na dochód lub majątek podatnika np. podatek dochodowy, spadkowy
- pośrednie- nakładane na produkt spożywczy np. VAT lub akcyza
Pieniądze z podatków trafiają do skarbu państwa, województwa, powiatu albo gminy.
W średniowieczu były różne typy podatków (tzw. w tym czasie danin) takie jak :
- myto - opłata za przejazd, konkretnie za towary
- dziesięcina - świadczenie pieniężne na rzecz duchowieństwa 1/10 majątku
- świętopietsze - danina na papieza, nazwa wzięła sie od denara św. Piotra
Ostatecznie podatek wprowadzono jako pierwszy w Wielkiej Brytanii. Był to czas Wojen Napoleońskich i kraj potrzebował pieniędzy na wojska. Więc każdy mieszkaniec, który zarabiał od 200 funtów w górę płacił podatek nawet do 10 % . Ludność, która zarabiała 60 funtów i niżej nie płaciła podatków.
W Polsce zaczęto poważnie zastanawiać sie nad wprowadzeniem podatków w latach 80. XXw. (1988r.). Od 2008r. podatek wynosi 18% i 32%.
Oto inne pojęcia, które poznaliśmy na zajęciach, np:
- podatek liniowy - wszyscy płacą po tyle samo
- PIT - podatek od dochodów
- podatek towarowy od usług - Vat 7% lub 22%
Podatek jest bardzo ważny dla rozwoju państwa. Bez podatków państwo nie miałoby z czego budować dróg, utrzymywać wojska itd. Jednakże podatek nie powinien być za wysoki.
Śledzieliśmy też wysokości podatków w Niemczech i Szwecji i porównywaliśmy, w którym kraju lepiej prowadzić przedsiębiorstwa. Oto wyniki:
Niemcy
euro/rok
0% - od 7663 euro
16% - 7664 - 52151 euro
45% - od 52152 euro w górę



Szwecja
korony/ rok
0% - 316,7 tys. koron
20% - 316,8 tys. - 476,7 tys, koron
25% - 476,8 tys. koron w górę

Jak widać na projekcie zgłębiamy tajniki wiedzy, które również przydadzą nam sie w przyszłości :)
- Daria-





wtorek, 17 marca 2009

Dni Otwarte!

W dniu 10 marca w naszej szkole odbyły sie dni otwarte. Wszystkie koła zainteresowań, projekty które organizowane są w naszym gimnazjum prezentowały się jak tylko potrafiły! My też! ;-)
Opowiadalismy przyszłym gimnazjalistom co można robic na naszych zajęciach i jakie atrakcje czekają ich po zapisaniu się do naszej grupy. Byliśmy z siebie bardzo dumni bo nasze badania przyciagnęły duzo widzów, oraz potencjalnych uczestników tego oto projektu. Mamy nadzieję, że im sie spodobaliśmy.
Pozdrawiam!
-Ola-



















poniedziałek, 16 marca 2009

Doświadczenie, czyli badamy wodę!

Dzisiejsze zajęcia były fascynujące! Robiliśmy doświadczenie dotyczące badania ilości pH w wodzie gazowanej, z akwarium i z kranu oraz sprawdzailśmy jak 'wykryć' składniki mineralne w niej zawarte. Pani Ada wytłumczyła nam, że skala pH to ilościowa skala kwasowości i zasadowości roztworów wodnych związków chemicznych, oparta na aktywności jonów hydroniowych w roztworach wodnych. Do określania pH używa się wskaźników kwasowości, czyli substancji, których kolor zależy od pH roztworu. Dowiedzieliśmy się również, że pH poniżej 7 to pH kwaśne, pH 7 neutralne, a powyżej 7 to pH zasadowe. Po zbadaniu wody z kranu i wody z akwarium okazało się że wyniki sa takie same - obydwie próbki mają tyle samo pH. Zdziwiło nas to trochę, ale cóż, nauka potrafi zadziwiać! ;-)
















































środa, 4 marca 2009

Czym jest inflacja i jakie są jej skutki?

Podczas dzisiejszego spotkania zdefiniowaliśmy pojęcie inflacji oraz poznaliśmy jej skutki. Wiemy już, że inflacja to zjawisko monetarne wywołane szybszym przyrostem ilości pieniądza niż produkcji. Konsekwencją tego jest, że na rynku obserwowany jest długotrwały wzrost średniego poziomu cen określonego tak zwanym koszykiem dóbr. W praktyce inflacja na rynku konsumpcyjnym jest inna niż inflacja na rynku zaopatrzeniowym i nieco inaczej wpływa na kondycję gospodarki. Przeciwieństwem inflacji jest deflacja. Taka wiedza na pewno nam się przyda. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że możemy brać udział w takich zajęciach!



poniedziałek, 2 marca 2009

Praca w gospodarce rynkowej i sposoby przeciwdziałania bezrobociu. Poszukiwanie pracy

Dziś omawialiśmy stopień bezrobocia w Polsce oraz w naszym regionie. Dowiedzieliśmy się też jak obliczyć stopę bezrobocia oraz jaka jest definicja osoby bezrobotnej. Zauważyliśmy, ze w rożnych regionach naszego kraju występują różnice w wielkości stóp bezrobocia. Na przykład procentowo największe bezrobocie panuje w województwie warmińsko mazurskim(ok. 16-15%) , a najmniejsze (ok.6%) w Wielkopolsce. Na zadanie domowe mamy sprawdzić jaka jest ilość osób zatrudnionych i bezrobotnych, a następnie obliczyć stopę bezrobocia. Umówiliśmy się, że zamiast szukać tych wiadomości w internecie wstąpmy do powiatowego Urzędu Pracy w Rzeszowie, zrobimy kilka fot i umieścimy je tu-na bloga. Przy okazji zobaczymy jak wygląda takie miejsce i jak z niego 'korzystać'.
To tyle na dzisiaj, pozdrawiam i życzę miłego wieczoru ;-)
-Ola-



poniedziałek, 23 lutego 2009

Praca jako wartość w życiu człowieka

Dzisiaj omawialiśmy definicję pracy. Dowiedzieliśmy się, że praca-to celowa działalność człowieka prowadząca do wytworzenia dóbr materialnych lub kulturalnych. Praca jest środkiem, który zapewnia nam istnienie w dzisiejszym świecie oraz osiągnięcie szacunku, poważania i prestiżu. Jest rozumiana jako wartość uniwersalna dzięki której powstają i funkcjonują wszystkie inne wartości. Stanowi więc ona podstawowy miernik wartości człowieka.
Zastanawialiśmy się także jaka powinna ona być. To nie tylko forma zarabiania pieniędzy, ale może też być pasją jaką chcieliśmy wykonywać i który studiowaliśmy. Powinna to być praca dająca zyski, godziwą płacę, ale przede wszystkim powinna nas satysfakcjonować. Rozmawialiśmy o zawodach naszych rodziców, jaką wykonują, czy są z niej zadowoleni, czy ich satysfakcjonuje. Sami zastanawialiśmy się o naszej przyszłości zawodowej. Niektórzy już postanowili, kilka osób jeszcze się zastanawia. :)
Rozwiązywaliśmy test "Rozpoznawanie predyspozycji zawodowych". Dzieliła sie na cztery grupy:
-Rzeczy
-Ludzie
-Dane
-Przyroda
Następnie liczono punkty i wybierano ten z największą ilością punktów. Każdy miał co innego. Ja miałam przyrodę, Ola dane, Aga ludzi, a Bartek rzeczy. Sprawdzaliśmy czy predyspozycje zgadzają się z naszymi wyborami zawodów. Zajmowaliśmy się też etyką oraz czego uczy (zasad dobrego wychowania ;) ) Niestety nie było Kai, ale mam nadzieję,że wkrótce do nas dołączy.
Pozdrawiam
Daria



akcje, obligacje..

Przedsiębiorczość- Giełda. Ostatnio tj.16 i 17 lutego zgłębialiśmy dalej tajniki giełdy. Omawialiśmy co to są akcje, obligacje itp. Oglądaliśmy też film "Twój portfel" w Internecie. Opowiadał o pracy na GPW (Giełdzie Papierów Wartościowych) w Warszawie. Po każdym odcinku odpowiadaliśmy na pytania z giełdy, nawet pani zdziwiła się, że że tyle zapamiętaliśmy... ja też! :)
Daria

http://www.tvp.pl/publicystyka/ekonomia-i-gospodarka/twoj-portfel/publicystyka/ekonomia-i-gospodarka/twoj-portfel

Rodzaje spółek...

...czyli jednym słowem przedsiębiorczość. Na ostatnich (tj. 13.02 ) zajęciach mówiliśmy o różnych rodzajach spółek, jakie można założyć, m.in : sp. jawna, sp. cywilna, akcyjna itp. Dzieliliśmy je na spółki osobowe i kapitałowe. Później rozwiązywaliśmy zadania, a potem zaczęliśmy rozmawiać o giełdzie. Śledziliśmy dzienne wyniki notowań trzech dowolnych spółek oraz kursy WIG-u i WIG-u 20. Na następnych zajęciach nadal będziemy zgłębiać ten temat.
Pozdrawiam
-Daria-




czwartek, 12 lutego 2009

Hip, Hip Hurra!



Tak, tak! Jesteśmy w dzisiejszym wydaniu rzeszowskich Super Nowości! ;) To duży powód do dumy, naprawdę! Mamy nadzieję, że będziemy jeszcze mieć okazję gdzieś się pojawić!
pozdrawiam
-Ola-

na zdjęciu obok: (od lewej) Ola, Daria, Agnieszka, Bartek i z tyłu kolega z drugiej grupy- Michał.

środa, 11 lutego 2009

Dokończenie badań nad fotosyntezą





Wczoraj kończyliśmy badania nad fotosyntezą, które bardzo szczegółowo opisała Daria, ponieważ mnie na zajęciach nr 2 niestety nie było :( . Dziś, zaś badaliśmy ilość skrobi w liściu. Przeprowadziliśmy eksperyment, polegający na odbarwieniu liścia i za pomocą jodyny wykrycia w nim skrobi. Niestety, nie mieliśmy liścia fasoli, na którym najlepiej byłoby przeprowadzić ten eksperyment, ale to nic. I tak mieliśmy niezłą frajdę! Staliśmy się prawdziwymi, małymi chemikami! Pani Adrianna, oczywiście zadbała o to, by wszystko było jak należy, więc dostaliśmy fartuchy i własne przyrządy potrzebne do tego doświadczenia. Dowiedzieliśmy się też wiele ciekawych rzeczy! Na przykład, czy wiedzieliście, że jeśli liść jest liściem etiolowanym (czyli takim, który był przechowywany w ciemności), to ten eksperyment się nie uda? To dlatego, że nie brał on udziału w procesie fotosyntezy, więc nie ma w nim skrobi! Wiadomości, które zyskujemy na każdych zajęciach na pewno nam się przydadzą! Na razie nie tracimy zapału do poznawania tajemnic otaczającego nas świata. Oby tak dalej! Pozdrawiam
-Ola-

Badania fotosyntezy

Poniedziałkowe ( o9.o2) zajęcia miały charakter praktyczny. Z pomocą nauczyciela robiliśmy doświadczenia z fotosyntezy. Na początku wytłumaczyliśmy co to jest fotosynteza? Fotosynteza to proces, w którym roślina wytwarza dla siebie pokarm, czyli glukozę ( cukier ). Jest jej do tego potrzebny dwutlenek węgla ( CO2 ), promienie słoneczne oraz woda wraz z solami mineralnymi, które wchłania z gleby. Roślina wytwarza w ten sposób pokarm oraz tlen. Nasz eksperyment polegał na oddzieleniu barwnika fotosyntetycznego ( chlorofilu ) od liścia , który nadaje roślinie kolor zielony. Była to praca samodzielna pod okiem p.Chmiel ( i instrukcji!) :). Na następnych zajęciach- we wtorek - porównamy przebieg eksperymentu. :)
-Daria-

poniedziałek, 9 lutego 2009

Sławni Młodzi Naukowcy..?

Jeszcze przed feriami, we czwartek - 29 stycznia, odwiedziła nas prasa- dziennikarka z "Super Nowości" wraz z fotografem. Pan Dyrektor powitał naszych gości i opowiedział o programie, w którym uczestniczymy. Pani Adrianna skorzystała z okazji, że jesteśmy wszyscy razem i wręczyła nam gadżety, które przysłano jako pomoce naukowe dla nas. Dostaliśmy pendrive'y, segregatory, długopisy i plecaki. Kiedy je odbieraliśmy fotograf robił nam zdjęcia. Byliśmy bardzo dumni. Pani dziennikarka powiedziała, że artykuł najprawdopodobniej ukaże się we czwartek, ale nie wiemy który! Do tej pory jeszcze się nie ukazał. Może jutro..? Kto wie. Czekamy z niecierpliwością!
-Ola-

środa, 28 stycznia 2009

Kodeks Młodych Naukowców!

Hej!
Razem z grupą opracowaliśmy kodeks naszego centrum. Oto on:

Kodeks grupy "Młodzi naukowcy"

1.) Pracujemy w zespole

2.) Bierzemy udział w każdych zajęciach

3.) Wypełniamy wszystkie polecenia opiekuna

4.) Szanujemy i dbamy o stanowiska pracy

5.) Szanujemy pomoce dydaktyczne

6.) Bloga wykorzystujemy wyłącznie w celach edukacyjnych

7.) Jesteśmy punktualni


Będziemy przestrzegać tego kodeksu! Obiecujemy! :)
-Ola-

wtorek, 27 stycznia 2009

Agnieszka




Hej.!
Mam na imię Agnieszka i tak jak moi koledzy z blogu też chodzę do gimnazjum nr 9 w Rzeszowie, do klasy I i.

Pomimo krótkiego czasu bardzo się już przywiązałam do mojej nowej klasy i za nic bym od nich nie odeszła ;-)
Moją ulubioną książką jest Co za TYDZIEŃ Rosie Rushton.
Poza tym bardzo lubię słuchać muzyki...
Ponieważ w naszej klasie są dwie Agnieszki mówią na mnie Agniecha ;-D
Moją pasją przez 9 lat był balet, z którego niestety teraz zrezygnowałam.Moim hobby jest robienie fotek...a później ich przerabianie razem z przyjaciółmi :-)
Tak jak Daria uwielbiam wyjścia z moimi przyjaciółmi...dla których mam zawsze czas.!
Pozdrawiam

poniedziałek, 26 stycznia 2009

Przedsiębiorczość

Dziś na zajęciach mieliśmy przedsiębiorczość.
Zastanawialiśmy się też jakie doświadczenie możemy wykonać, aby je udokumentować i opisać na blogu. Na nastepne zajęcia mamy przgotować propozycje doświadczeń możliwych do wykonania ze sprzętem jakim dysponujemy. Dowiedzieliśmy się jakie cechy musi posiadać dobry przedsiębiorca. Wykonaliśmy dwa testy: test osobowości i test przedsiębiorczości. Warto dowiedzieć się czegoś o sobie! :) Kiedy wyrażaliśmy swoje zdanie na temat zajęć, okazało się, że wszystkim bardzo się podobają.
Z niecierpliwością czekamy na kolejne zajęcia :))

środa, 21 stycznia 2009

Daria Worosz :-)


Cześć!!! Jestem Daria. Chodzę do klasy I „i” w Gimnazjum nr 9 ( tak jak moi koledzy z blogu ). Kumple mówią na mnie Dara, Dusia, czasami Darek J.
Kocham jazdę konną. Jeżdżę już od ponad 7 lat, więc mam wprawę. Ponadto lubię siatkówkę. Kibicuję drużynie Asseco Resovia Rzeszów.
W szkole lubię naukę j. hiszpańskiego, biologii i chemii ( najbardziej, kiedy robimy doświadczenia ).
Moją ulubioną książką jest „ Księga Urwisów” Edmunda Niziurskiego. To stara książka, jednak pełna humoru ( w niektórych momentach można pęknąć ze śmiechu).
Ogólnie jestem sympatyczna, bardzo energiczna, może czasami gadatliwa, ale znajomi już się przyzwyczaili.
Lubię spotkania z przyjaciółmi, dobre komedię oraz frytki z posypką J.

wtorek, 20 stycznia 2009

Kaja


Hej! Mam na imię Kaja i uczęszczam do klasy 1i w Gim9 w Rzeszowie. Dużo ludzi nazywa mnie Skrzatem więc w myśl tego zrobiłam sobie takie zdjęcie :) Kocham taniec towarzyski (jestem v-ce mistrzynią Polski Południowej w stylu standard i 2-gą v-ce mistrzynią w łacinie) oraz narciarstwo alpejskie (1. m-sc w Eurolidze). Moją ulubioną książką jest "Stowarzyszenie wędrujących Dżinsów" Ann Brashares. Pomimo, że tytuł nie wskazuje na szczególną wartość tej pozycji, niesie ona ze sobą bogatą treść oraz wspaniałe wrażenia :)


Bartek



Cześć,


mam na imię Bartek i chodzę do klasy I "i" gimnazjum nr 9 w Rzeszowie.


Interesuje się tenisem (trenuję już około 3 lata) oraz koszykówką. Lubię czasami pograć w siatkówkę.


Moimi ulubionymi przedmiotami są: biologia i j. polski. W naszej klasie oprócz j.angielskiego uczymy się tez hiszpańskiego.

Lubię książki przygodowe i kryminalne.

Ola :)



Hej! jestem Ola (w klasie są dwie Ole, więc wszyscy mówią na mnie 'fifty')
Chodzę do gimnazjum nr. 9 w Rzeszowie, do klasy Ii. W klasie jest nas 29. W sam raz :) Trochę rozrabiamy, bo mamy niespożytą ilość energii, ale na lekcjach staramy się zachować spokój.
Jeżeli chodzi o książki to czytam sporo. Najbardziej lubię 'Nowe przygody Mikołajka' to fantastyczny zbiór opowiadań o małym chłopcu o imieniu Mikołaj (:
Moim hobby jest jazda konna. Niestety przez kontuzję nie mogę już zbyt dużo jeździć, ale miłość do koni pozostała :). Poza tym kocham fotografię. Fotografuję co sie da, gdzie się da, i kiedy się da! Pozdrawiam :))